16 lat temu świat sportu wstrzymał oddech, gdy młoda mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska nagle zmarła. Stan sportsmenki pogorszył się na treningu przed zawodami w Portugalii. Wcześniej dokuczały jej niepozorne dolegliwości, jak choćby niewinny ból nogi. Gdy zbadano ją po śmierci, okazało się, że cierpiała na zakrzepicę. To ona doprowadziła do przedwczesnego zgonu. Jak rozpoznać pierwsze objawy tej podstępnej choroby i jak działać, by zapobiec tragedii?
Mini udar, czy mikro udar, to potoczne określenie przemijającego napadu niedokrwiennego. Jest to czasowe niedokrwienie komórek mózgowych, które przestają prawidłowo funkcjonować. Zwykle mini udar przemija bez żadnych następstw po kilku minutach, jest to jednak kwestia trudna do przewidzenia. Ponadto, 1/3 osób po przebytym mini udarze, w przeciągu kolejnych 48 godzin doznaje faktycznego udaru. Ich objawy są identyczne, każdy powinien je znać.
Zakrzepica, która niektórym znana jest również pod nazwą zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba. Może nie dawać żadnych sygnałów, dopóki pacjent nie znajdzie się w stanie zagrożenia życia i nie trafi do szpitala. W jej przypadku niezwykle ważne jest więc, by nie lekceważyć objawów, a natychmiast udać się po pomoc.„W większości przypadków dotyczy żył kończyn dolnych lub żył segmentu udowo-biodrowego, jednak może również wystąpić w zakresie żył kończyn górnych, trzewnych, a nawet żyły próżnej. Choroba ta jest następstwem zmian określanych jako triada Virchowa, w skład której wchodzą: uszkodzenie ściany naczynia, zwolnienie przepływu krwi oraz zmiany jej składu. Do powstania zakrzepicy z reguły wystarczają 2 z 3 wymienionych czynników triady Virchowa” – czytamy w badaniu „Zakrzepica żył głębokich - czy nadal jest wyzwaniem diagnostycznym?” przeprowadzonym przez Marię Kałas, Mariusza Siemińskiego i Łukasza Skorupę.
Zakrzepy są niezwykle groźne dla zdrowia, więc nie warto ich bagatelizować. Należy działać w każdy możliwy sposób. Pomóc mogą nie tylko leki, ale też odpowiednia dieta. Oto, co należy włączyć do diety, by jak najszybciej się ich pozbyć.W leczeniu zakrzepicy stosowane są leki przeciwzakrzepowe - zastrzyki z heparyną, leki rozrzedzające krew, przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Lekarze mogą też zadecydować o konieczności operacyjnego usuwania skrzeplin.
Kristoffer Olsson to szwedzki piłkarz - były zawodnik Arsenalu Londyn, FK Krasnodar oraz RSC Anderlecht. W reprezentacji Szwecji rozegrał 47 meczów. Ostatni raz w listopadzie 2023 r. z Estonią. Obecnie Olsson dochodzi do zdrowia po tym, gdy zdiagnozowano u niego liczne zakrzepy krwi po obu stronach mózgu. Jak teraz się czuje 28-letni sportowiec?